Warto wiedzieć Wiadomości Wielka Brytania

Wielka Brytania stawia na wykwalifikowanych

Brexit stal się faktem, a wraz z nim zmienia się podejście rządzących w dostępie do brytyjskiego rynku pracy.

Od stycznia 2021 w Wielkiej Brytanii zostanie wprowadzony system punktowy, identyczny dla osób aplikujących o wizę pracowniczą na Wyspach obywateli z Europy, jak i tych starających się o nią z innych stron świata.

System oparty na punktach ma docelowo pozwolić na prace w Wielkiej Brytanii osobom o najwyższych kwalifikacjach. Zmiany te będą miały znaczenie dla pracowników o niższych kompetencjach zawodowych. Po reformie zdecydowanie trudniej będzie im uzyskać wizy na prace na Wyspach.

By otrzymać wizę w systemie punktowym konieczne będzie uzyskanie 70 punktów.
Jeśli ubiegający się o wizę pracowniczą w Wielkiej Brytanii pozyska wcześniej ofertę pracy od brytyjskiego pracodawcy otrzyma 20 punktów.
Duże znaczenie mieć będzie znajomość języka angielskiego, za co starający się o wjazd do UK otrzyma 10 punktów.

Bardzo pożądanymi dla brytyjskiej gospodarki są i będą osoby posiadające kwalifikacje highest degree in science, technology, engineering, and
mathematics (STEM) fields
. Kandydat wykazujący kwalifikacje w tych obszarach otrzyma dodatkowe 20 punktów. Nie będą premiowane osoby, które otrzymają ofertę pracy do 22 tysięcy funtów rocznie.

Brytyjska organizacja the Confederation of British Industry (CBI) ostrzega, ze skutkiem takiego działania będzie problem z pozyskaniem personelu w takich sektorach jak opieka zdrowotna, budownictwo, gastronomia czy rolnictwo. Obaw nie kryją tez przedstawiciele innych organizacji branżowych reprezentujących dane sektory.

Biorąc pod uwagę liczbę imigrantów ( w świetle nowych przepisów
nisko-wykwalifikowanych) wykonujących prace w sektorze opieki zdrowotnej czy tez przemyśle spożywczym, decyzja ta wydaje się dość kontrowersyjna i obarczona ryzykiem. Firmy nie ukrywają, ze
już dziś trudno jest znaleźć odpowiednie osoby do pracy, a tak poważne ograniczenie w rekrutacji nowych osób może dodatkowo utrudnić im prace.

Zmiany te będą dotyczyć głównie osób, które aktualnie nie pracują lub nie pracowały w Wielkiej Brytanii.
W kontekście tych zmian warto jednak przypomnieć o złożeniu aplikacji w ramach tzw. the EU Settlement Scheme (settled and pre-settled status), pozwalającej na uzyskania prawa do pracy i pobytu na Wyspach po ostatecznym rozstaniu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!