Warto wiedzieć Wiadomości Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Ważne wydarzenia z czasu panowania Królowej Elżbiety II

Brytyjska Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini odeszła w wieku 96 lat swojej rezydencji w Szkocji w zamku Balmoral. Dzień ósmego września 2022 roku zapisze się historii Wielkiej Brytanii jako ostatni dzień panowania monarchini.

6 lutego 2022 jej Wysokość Królowa Elżbieta II została pierwszym brytyjskim monarchą, który obchodził Platynowy Jubileusz, upamiętniający 70 lat służby dla narodu Wielkiej Brytanii, Królestwa i Wspólnoty Narodów.

Królowa Elżbieta II była pierwszym władcą od ponad 200 lat, który wstąpił na tron przebywając za granicą. Wiadomość o śmierci jej ojca króla Jerzego VI dotarła do niej w Kenii 6 lutego 1952, kiedy to jeszcze jako Księżniczka Elżbieta i jej mąż – książę Filip, byli w podróż po Afryce i Azji.

Koronacja Królowej Elżbiety II 2 czerwca 1953 w Opactwie Westminsterskim, była pierwszą koronacją transmitowaną w telewizji.

W trakcie dotychczasowego panowania Elżbiety II Wielka Brytania miała 15 premierów. Kiedy wstępowała na tron Premierem był sam Winston Churchill. W ostatni wtorek Królowa Elżbieta II rezygnację odchodzącego z urzędu Borysa Johnsona i spotkała się z jego następczynią Liz Trusss.

W okresie panowania Elżbiety II, Wielka Brytania od 1 styczna 1973 r., była państwem członkowskim Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), czyli poprzedniczki Unii Europejskiej, ale także zdecydowała się na historyczny krok opuszczenie Unii Europejskiej określane jako Brexit

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!