Gospodarka Polska Waluty Wielka Brytania

EURO i dolar najdroższe od lat, złoty lekko się umacnia. A co z funtem?

Ostatnie wydarzenia mocno zachwiały kursami walut. Możemy obserwować drastyczny spadek wartości polskiej waluty, spadek, jakiego nie mielismy od kilku lat. Wzmacniają się waluty takie jak EURO, dolar amerykanski, czy frank szwajcarski.

Dawno nie obserwowaliśmy kursu EURO powyżej 4.5 PLN, a co dopiero na poziomie 4.6 PLN jaki waluta odnotowała w ostatni poniedziałek.
Możemy zadawać sobie pytanie dlaczego kurs waluty EURO jest dla polskiej gospodarki, Polaków aż tak ważny?
Jako członek Unii Europejskiej Polska nie zdecydowała się jeszcze na wprowadzenie wspólnej waluty, jednak należy pamiętać ze większość transakcji z naszymi partnerami zagranicznymi rozliczanych jest właśnie w tej EURO. Wartość kursu ma też znaczenie w kontekście udzielanych Polsce dotacji unijnych, a także spłaty zobowiązań naszego kraju.
Siła EURO nie jest bez znaczenia dla Polaków, których zarobki rozliczane są właśnie w tych walorach.

Wyraźnie rósł też ostatno kurs dolara amerykańskiego, przebijając poziom 4.3 zł. Umacniał się również frank szwajcarski.
I w tym przypadku szukając odpowiedzi na pytanie jakie to ma znaczenie, można zwrócić uwagę, że dolar, to kolejna, ważna waluta stosowana przez polskich przedsiębiorców w rozliczaniu transakcji zagranicznych np. z Chinami czy Stanami Zjednoczonymi.
W przypadku franka szwajcarskiego nie trzeba specjalnie wyjaśniać, bo praktycznie każdy zna sytuacje z kredytami mieszkaniowymi udzielonymi przez banki właśnie w tej walucie.
Drastyczny wzrost kurs franka doprowadził wielu kredytobiorców do sytuacji, w której wartość zaciągniętego kredytu przekroczyła nawet dwukrotnie pierwotną wartość kredytowanej nieruchomości. O fali pozwów tzw. frankowiczów słyszymy z prasy, radia i telewizji. Obietnice z kampanii tak Prezydenta Dudy jak i działania partii rządzącej pozostały tylko pustym, nie przynoszącym żadnych merytorycznych rozwiązań polit-gadaniem.

Dla Polakow mieszkających w Wielkiej Brytanii najwazniejszy jest oczywiscie kurs funta brytyjskiego. Z perpektywy dzisiejszego dnia pocieszający może być fakt, ze funt po okresie osłabienia wraca do poziomu 5 PLN.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!