Polska Świat Święta Wielkanocne Warto wiedzieć Watykan Wiadomości

Triduum Paschalne

Kościół Katolicki na całym świecie obchodzi najważniejsze święta w ciągu roku liturgicznego Triduum Pachalne.

Istotą “trzech dni” ( łac. triduum) jest celebracja męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Obchody rozpoczęły się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a zakończą się procesją rezurekcyjną w Niedzielę Wielkanocną.

Triduum Paschalne ma związek z obchodzonym przez Żydów świętem Pesach obchodzonego na pamiątkę niewoli egipskiej. Przed wyjściem z Egiptu naród żydowski spożył paschalnego baranka.

Chrześcijanie wierzą, że Chrystus umierając na krzyżu złożył siebie w ofierze jako nowy Baranek Paschalny.

Celebracje na całym świecie odbywają się w cieniu walki z epidemią koronawirusa. Przy ołtarzach gromadzą się tylko kapłani i za pośrednictwem internetu łączą się z wiernymi.

W bazylice świętego Piotra i na placu przed bazyliką samotnie modli się Papież Franciszek.

W Ziemi Święte,j w bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie udział w nabożeństwach bierze udział jedynie kilka osób. Z uwagi na obostrzenia związane z epidemią miasto jest w tych wyludnione- obowiązuje zakaz wychodzenia z domów oraz zakaz zgromadzeń. Państwo Izrael zamknęło granicę, dlatego też w obchodach nie biorą udziału pielgrzymi i turyści z różnych stron świata.

W Polsce nie odbywa się tradycyjne i bardzo przez Polaków przedpołudniowe wielkosobotnie święcenie pokarmów. Ograniczenie udziału w nabożeństwach do pięciu osób spowodowało, że parafie zrezygnowały z corocznych adoracji przy bożych grobach.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!