Australia Informacje PolishNews24 Australia Warto wiedzieć Wiadomości

Szybki rzut oka na inflacje i koszty życia w Australii

Wzrost cen i wysoka inflacja w Europie i w Polsce, to już codzienność. A jak wygląda kwestia kosztów życia, cen i inflacji w Australii?

Według informacji opublikowanych wczoraj przez Australian Bureau of Statistics (australijski odpowiednik Głównego Urzędu Statystycznego), inflacja w Australii wynosi obecnie 6.1%.

Można powiedzieć, że porównując wskaźnik inflacji w Australii z sytuacją w krajach Europy, nie jest źle, ale dla Australii przedstawiony wskaźnik jest najwyższy od 21 lat. Ekonomiści prognozują, że może być jeszcze wyższy.

“Wczoraj podali index inflacji 6.1- najwyższy od ponad 20 lat. Niby nie tak duży, ale przy dotychczasowych kosztach życia, ludzie go odczuwają w portfelach.
Te wysokie ceny odzwierciedlają problemy związane z Covidem (m.in. brak rąk do zbioru plonów), powodziami,deszczowym rokiem (od listopada leje i leje, uprawy pozalewane). Oczywiście jest zima i wiadomo, że o tej porze jest drożej, jednak jeszcze nigdy nie było tak drogo” – mówi w rozmowie z portalem PolishNews24 Paweł, który w Sydney mieszka od ponad 20 lat.

Czy w sklepach jest drogo?

Chleb $3.5, mleko $3,5, pomidory po $10 za kg, avocado $1.50, truskawki $5-$10 za 250 g , jagody, maliny około $5- $10 za 125 g, kapusta w zależności od rodzaju $14.99 lub $9.99, rzodkiewka $2.99 , melon $3.99, benzyna bezołowiowa $2.20– to niektóre ceny produktów w Australii.

Co wpływa na wzrost cen w sklepach?

Ceny warzyw i owoców rosną m.in. przez powodzie i brak rąk do pracy przy zbiorach. Pozamykane z powodu pandemii COVID -19 granice dla studentów, „backpackersów” powoli się otwiera, ale jeszcze daleko do normalności sprzed pandemii.

“Czekamy na rachunek za prąd. U nas w domu wszystko na elektrykę. W tamtym roku za zimowy kwartał płaciliśmy $600, zobaczymy ile w tym roku przyjdzie nam zapłacić. Ale na podstawie jesiennego kwartału już widzimy podwyżki”– dodaje Paweł pytany przez nas o ceny energii elektrycznej.

“$21.38 tyle wynosi obecnie minimalna stawka godzinowa w Australii. Zarobki jednak nie idą do góry adekwatnie do wzrostu cen, to by było zbyt piękne” – dodaje nasz rozmówca.

Źródło informacji o inflacji: abs.gov.au

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: