PolishNews24 Londyn Szkocja

Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa wydał orzeczenie w sprawie referendum niepodległościowego w Szkocji

Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa ( ang. UK Supreme Court), wydał w środę orzeczenie w myśl którego referendum niepodległościowe w Szkocji mogło by się odbyć tylko za zgodą rządu w Londynie.

Source: twitter.com/UKSupremeCourt

Premier Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała już jego przeprowadzenie w dniu 19 października 2023 roku, jednak wg Sądu nie ma ani rząd ani parlament Szkocji nie ma żadnych praw decyzyjnych w obszarze unii między Anglią i Szkocją.
Sąd zakwestionował również próby przeprowadzenia referendum w formie plebiscytu doradczego, w którym obywatele Szkocji mieli by wyrazić jedynie swoją opinię co do chęci dalszego utrzymywania jedności z Londynem.

” jego wynik ( referendum) miałby w kulturze politycznej opartej na demokracji autorytet demokratycznego wyrażenia poglądów szkockiego elektoratu*- czytamy w orzeczeniu.

Po ogłoszeniu orzeczenia UK Supreme Court ( pol. Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa) , Nicola Sturgeon napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych „Chociaż jestem tym rozczarowana, szanuję orzeczenie UK Supreme Court – nie stanowi on prawa, tylko je interpretuje. Prawo, które nie pozwala Szkocji na wybór własnej przyszłości bez zgody Westminster, obnaża jako mit wszelkie pojęcie Wielkiej Brytanii jako dobrowolnego partnerstwa i przemawia za Indy”.

Source: twitter.com/NicolaSturgeon


“Scottish democracy will not be denied. Today’s ruling blocks one route to Scotland’s voice being heard on independence – but in a democracy our voice cannot and will not be silenced” ( pol. Szkockiej demokracji nie można odmówić. Dzisiejsze orzeczenie blokuje jedną z dróg do wysłuchania głosu Szkocji w sprawie niepodległości – ale w demokracji nasz głos nie może i nie zostanie uciszony)- napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych Premier Szkocji Nicola Sturgeon zapowiadając wygłoszenie oświadczenia w tej sprawie.

Słowa te mogą oznaczać, ze Szkocja będzie nadal podejmować starania, aby do referendum w sprawie jej niepodległości jednak doszło bez względu na opinie Londynu.

Photo by PolishNews24. Edynburg (Edinburgh) Szkocja

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: