COVID-19 PolishNews24 Zdrowie

Rok pandemii koronawirusa SARS-COV-2

Kiedy w styczniu 2020 publikowaliśmy w portalu PolihNews24 artykuł pt. „Nowy, zabójczy wirus „ chyba nikt nie zdawał sobie wtedy jeszcze sprawy, że ciągu kolejnych kilku miesięcy wirus tak diametralnie zmieni życie ludzi na całym świecie.

„Nowy, śmiertelny wirus został wykryty w mieście Wuhan. Władze medyczne informują, że objawy nowej plagi zdiagnozowano już u ponad 200 osób. Chorobę wykryto również w dużych miastach takich jak Pekin czy Szanghaj, co daje niemal pewność, że będzie się rozprzestrzeniał, ze względu na przemieszczanie się mieszkańców” – napisaliśmy wtedy w artykule PolishNews24.com

W grudniu 2019 ogłoszono pierwszy przypadek zachrzaniania na SARS – CoV-2. Wirusa wykryto w Chinach w mieście Wuhan. Pierwszym zdiagnozowanym pacjentem z objawami charakterystycznymi dla wirusa była sprzedawczyni krewetek pracująca na lokalnym targu w Wuhan, gdzie sprzedaje się ryby i owoce morza.

Po jedenastu miesiącach wiemy, że trudno szukać kraju, w którym wirus nie wywrócił życia do góry nogami.

O pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce , poinformował w środę 4 marca 2020 podczas konferencji prasowej ówczesny minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Pierwszy pacjent został zdiagnozowany w województwie lubuskim, w szpitalu w Zielonej Górze.

Jak czytamy na stronie European Centre for Disease Prevention and Control
od 31 grudnia 2019 do 52 tygodnia roku 2020, na świecie stwierdzono 80 316 555 przypadków COVID-19, a z powodu koronawirusa zmarło w sumie 1 770 695 osób.

W Polsce według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła milion przypadków i na dzień dzisiejszy wynosi 1 294 878. 28 554 zmarło z powodu wirusa.

Source: https://twitter.com/MZ_GOV_PL

Nadzieje daje nowo odkryta szczepionka. Po bardzo intensywnych pracach naukowców udało się stworzyć skuteczna szczepionkę przeciw wirusowi.
Pisaliśmy o tym w artykule pt. „ Szczepionkowy wyścig koncernów farmaceutycznych”.

Wielka Brytania stała się pierwszym krajem z zatwierdzoną szczepionką na koronawirusa.
Brytyjska MHRA ( The Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) regulująca w Wielkiej Brytanii to jakie leki dopuszczane są do powszechnego stosowania, oficjalnie zaakceptowała szczepionkę firmy Pfizer/BioNTech. Kolejna szczepionka -Oxford-AstraZeneca została także zatwierdzona do powszechnego stosowania w Wielkiej Brytanii. O zatwierdzeniu kolejnej szczepionki poinformował dzisiaj Matt Hancock- odpowiedzialny w rządzie Borysa Johnsona za resort zdrowia.

Source: https://twitter.com/MattHancock

W 2020 nauczyliśmy się znaczenia takich słów jak lockdown, obostrzenie, pandemia, kwarantanna, koronawirus. Wirus uderzył w gospodarki krajów, sprawił, że firmy musiały zaadaptować nowy model pracy z tzw. home office.
Koronawirus to także tragedie ludzkie, śmierć bliskich, problemy firm pozbawionych przychodów z powodu ograniczeń w działalności w trakcie kolejnych wprowadzanych rządowych obostrzeń.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy staraliśmy się w PolishNews24 dostarczać wam o tym informacji opartych na sprawdzonych i rzetelnych źródłach.
Do kiedy będzie trwała pandemia będziemy zajmowac się tym tematem na łamach portalu Polishnews24.com
Mamy jednak nadzieje, że już niebawem pandemia COVID-19 zostanie opanowana, wróci świat jaki znamy sprzed pandemii wróci normalność.

Przeczytaj także:
Co to jest epidemia a co to pandemia?
Uwaga na fake newsy w czasie pandemii COVID-19

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!