Top

Felieton Wielka Brytania

Pub, pub kto tam? Koronawirus!

W Wielkiej Brytanii stało się dziś to, co w kontekście rozwoju pandemii koronawirusa w Europie było nie do uniknienia.
Przez kilka ostatnich dni słyszeliśmy o budowaniu “odporności stada”, o tym, że jesteśmy kilka tygodni przed prawdziwym wzrostem zachorowań. Innymi słowy budowano powszechne przekonanie, że w UK jest i będzie OK, a walka z wirusem w GB może toczyć się w zupełnie innej, specyficznej formie niż w całej reszcie świata…

Nie sposób było odnieść wrażenia, że to co mówi Światowa Organizacja Zdrowia i specjaliści z innych krajów było bagatelizowane i ze stoickim spokojem traktowane jako coś nadmiernie przesadzonego, coś co niby Wysp dotknąć nie może.
A jednak… dzisiaj rząd brytyjski zdecydował się na podjecie stanowczych kroków, co sugeruje, ze sytuacja wcale nie jest taka oczywista.

Dzisiejsze oświadczenie rządu przesądza o zamknięciu pubów, restauracji, kawiarni, fitnesow i innych obiektów. Wielka Brytania wchodzi w nowy etap walki z wirusem, który dla Brytyjczyków będzie dużo trudniejszy do zaakceptowania zważywszy na ich przyzwyczajenia i powszechnie znane specyficzne usposobienie.

Wraz z podjęciem stanowczych kroków idą tez wprowadzone pakiety ochronne ze strony rządzących.

Na codziennej konferencji Rządu padła deklaracja, ze pracodawcy zatrudniający pracowników, którzy nie zdecydują się zwolnić personelu w trakcie pandemii wirusa, będą mogli liczyć na 80% zwrot poniesionych kosztów pracy. Zapewnień i obietnic padło dużo, jednak to czas pokaże jak będą one realizowane. Pracodawcy i przedsiębiorcy zastanawiają się jak poradzić sobie w obliczu kryzysu.

Być albo nie być – oto jest pytanie: to słynne zdanie najwybitniejszego angielskiego dramaturga stawia sobie dziś niejedna firma. Czy pracodawcy staną przed dylematem konieczności zwolnień mających pozwolić na dalsze funkcjonowanie firmy? A może przeważy lojalność wobec pracowników i współpracowników budujących przez lata sukces firmy? Wiele zależy od realnej pomocy ze strony gabinetu Johnsona.

O dalszym rozwoju sytuacji spowodowanej COVID -19 będziemy informować na łamach portalu polishnews24.co.uk

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *