Polska Wiadomości

Przegląd informacji z ostatniego tygodnia w Polsce

Święta bez śniegu. Nad Polskę nadciągnął niż, który przyniósł opady deszczu i roztopy

Po tygodniu pięknej, śnieżnej i mroźnej aury, w poniedziałek 19 grudnia nad Polskę nadciągnął niż, który przyniósł opady deszczu i roztopy. Miejscami wystąpiła gołoledź, a silny wiatr- głównie w rejonach podgórskich, powodował silne zawieje i zamiecie śnieżne.
Z każdym przedświątecznym dniem śniegu ubywało, wzrastała zaś frustracja kierowców, a także popyt na gips w izbach przyjęć i uslugi blacharskiew warsztatach samochodowych, bowiem oblodzone chodniki i wyjazdy z osiedli powodowały liczne upadki przechodniów i stłuczki użytkowników dróg.

Druga edycja projektu „Trenuj z wojskiem w ferie”

Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zaprosił do udziału w drugiej edycji projektu „Trenuj z wojskiem w ferie”. Bezpłatne szkolenia mają pomóc w przyswojeniu podstawowych umiejętności wojskowych jak największej grupy obywateli.
Zajęcia będą odbywać się od połowy stycznia do końca lutego w każda sobotę na terenie jednostek wojskowych. Mogą w nich uczestniczyć osoby w wieku od 16 ( za zgodą rodziców lub opiekunów) do 65 lat.

Posłowie i senatorowie latają chętnie i w różnych kierunkach

Prawie 11.2 mln złotych- tyle wynoszą koszty podróży liniami lotniczymi poniesione przez Kancelarie Sejmu i Senatu w tej kadencji. Posłowie i senatorowie latają chętnie i w różnych kierunkach. Odbyli 18 551 lotów krajowych, a rekordzista Grzegorz Napieralski prawie 300.

Początek astronomicznej zimy

Wtorek 20 grudnia, to najkrótszy dzień w 2022 roku, a zarazem początek astronomicznej zimy. Dzień trwał jedynie 7,5 godziny, ustępując najdłuższej, bo trwającej aż 16,5 godziny nocy. Każdy kolejny dzień, przybliża nas do wiosny.

Paraliż Warszawy z powodu marznącego deszczu

Paraliż Warszawy. Opady marznącego deszczu spowodowały, że chodniki stały się prawie zupełnie niezdatne do użytkowania. Na jednym z nich 38- letni mężczyzna upadł tak nieszczęśliwie, że zmarł w skutek odniesionych obrażeń.
„Z moich informacji jasno wynika, że za ten fragment chodnika nie odpowiada miasto, a prywatny podmiot” – odpowiedział z rozbrajającą szczerością prezydent miasta Rafał Trzaskowski.
Gdyby podobnie, w obliczu takiej tragedii wypowiedział się burmistrz angielskiego miasta, to z dużym prawdopodobieństwem jeszcze tego samego dnia musiałby wyprowadzić się z urzędu.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę abolicyjną

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę abolicyjną o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 roku.
Chodzi o wyłączenie odpowiedzialności karnej wójtów, burmistrzów i prezydentów miast za przekazanie poczcie spisu wyborców przed wyborami prezydenckimi w trakcie locdownu, kiedy planowano ich przeprowadzenie drogą korespondencyjną, za pośrednictwem tego operatora.

Wezwania przed komisje lekarskie dla ponad 200 tysięcy osób

230 tysięcy osób zostanie w przyszłym roku wezwanych przed komisje lekarskie, które orzekną o ich zdolności do odbycia służby wojskowej. Tą informację przekazał MON w środę 21 grudnia.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony narodowej, przed wojskową komisją lekarską, w okresie od 3 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku staną mężczyźni urodzeni w 2004 roku, a także w latach 1999- 2003, którym do tej pory nie przydzielono kategorii wojskowej. Rozporządzenie przewiduje również badania i kwalifikacje do służby wojskowej kobiet.
Stawienie się na wezwanie jest obowiązkowe i wynika z ustawy o obronie ojczyzny.

Podczas polowania myśliwy pomylił kolegę z dzikiem

Na Podkarpaciu myśliwy pomylił kolegę z dzikiem i podczas polowania postrzelił go w udo. Mężczyzna został przetransportowany przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala, a mierzącemu w jego udo koledze, pobrano krew do określenia ewentualnego poziomu substancji czyniących inaczej w organizmie. Udział strzelającego w proponowanych przez szefa MON szkoleniach ze strzelania wysoce zalecany.

W Krakowie skradziono ciągnik wraz z pługiem i piaskarką

W Krakowie, przy ulicy Chmieleniec skradziono ciągnik wraz z pługiem i piaskarką. Właściciel poinformował policję, że złodziej, odjeżdżając z miejsca, w którym pojazd był zaparkowany nie odśnieżał, a tym samym nie zacierał śladów. Wniosek ten wysnuł opierając się na pozostawionych na śniegu przez ciągnik śladach, prowadzących w stronę ulicy Kobierzynskiej.

Komendant Główny Policji odebrał od harcerzy Betlejemskie Światełko Pokoju

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczak wrócił do obowiązków i odebrał Betlejemskie Światełko Pokoju od harcerzy. Uspakajamy. Światełko przekazano w tradycyjnym, adwentowym lampionie.

Odrzucone sprawozdanie finansowe partii Polaka 2050

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe partii Polaka 2050 Szymona Holowni – poinformowała w piątek 23 grudnia „Rzeczpospolita”.

Spotkanie na szczycie obozu władzy

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek 23 grudnia z przewodniczącym Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro o kosztach przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy i poparciu przez koalicjanta PiS ustawy o Sądzie Najwyższym wypełniającej najważniejszy z kamieni milowych decydujących o wypłacie środków unijnych. Swoje stanowisko lider SolPolu przedstawił na poprzedzającej rozmowy konferencji prasowej mocno krytykując założenia projektu.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: