Informacje Polish News 24 PolishNews24 Polska Warto wiedzieć Wiadomości

Prounijne manifestacje w Polsce pod hasłem „My ZostajeMY w UE! Jesteśmy z Europą”

W ostatni weekend byliśmy świadkami prounijnych manifestacji na ulicach polskich miast.
Największy tego typu protest odbył się w Warszawie na Placu Zamkowym z inicjatywy Donalda Tuska, który po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie niezgodności niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z Konsytuacja RP, wezwał do udziału w prounijnym wiecu.


W manifestacji w Warszawie brali udział znani polscy politycy, przedstawiciele środowisk artystycznych, a także przedstawiciele żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim.

– Gwałcenie standardów europejskich to jest odbieranie nam naszych praw i wolności. Dlatego musimy wszyscy przeciwko temu zaprotestować. Nie pozwolimy, by odebrali nam nasz głos, decyzję 14 milionów Polaków – powiedział do zgromadzonych w Warszawie były premier Donald Tusk.

Weteranka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska podkreślała, że w Europie „byliśmy zawsze i nikt z niej nas nie wyprowadzi”.

Według organizatorów w manifestacji w Warszawie mogło brać udział nawet do 100 tysięcy osób.

O tym co działo się w Polsce napisały światowe media m.in. angielskie BBC.

Source: https://twitter.com/BBCNews

„Mass protests in Poland amid EU law controversy. Poles backing EU membership have taken part in protests across the country, amid fears it could leave the bloc”(pol. „Masowe protesty w Polsce w obliczu kontrowersji związanych z prawem UE. Polacy popierający członkostwo w UE wzięli udział w protestach w całym kraju, obawiając się, że (Polska – red.) może opuścić blok”) – czytamy na wstępie zamieszczonego artykułu.

W Polsce wydarzenia te relacjonowane i komentowane były w różny sposób. Dla przykładu stacja TVP Info relacjonując wiec na ulicach Warszawy, określiła go jako „Protest przeciwko polskiej konstytucji”.

Jak widzimy temperatura sporu wokół wydarzeń wrasta. W nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się jeszcze niejednej burzliwej debaty wokół zagadnień związanych z relacjami na linii Warszawa – Bruksela.

Przeczytaj także:
„Polexit” – co to takiego i czy jest realny?

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!