Informacje dla Polonii

Pożegnanie doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego

22 sierpnia br. o godz. 12:00, w Kościele Miłosierdzia Bożego w Manchesterze, odbędzie się msza święta i pożegnanie doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Weteran walk o wolność i niepodległość Polski po latach emigracji powróci do Polski i spocznie na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku.

Szczątki generała zostaną przetransportowane samolotem wojskowym do Polski, gdzie 26 sierpnia odbędzie się msza święta żałobna w Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia NMP w Białymstoku. Po niej, w asyście wojskowej, trumna zostanie przewieziona na cmentarz miejski, gdzie nastąpi jej złożenie do grobu oraz odsłonięcie pomnika generała.

Generał Ludwika Kmicic-Skrzyński związany był z Białymstokiem. To właśnie w tym mieście, przez 10 lat pełnił funkcję dowódcy garnizonu wojskowego. Droga do generalskich pagonów dla Ludwika Skarżyńskiego rozpoczęła się w 1918 roku, kiedy wstąpił w szeregi polskiej armii. Związany z obozem piłsudczyków, po przewrocie majowym objął dowództwo nad Brygadą Kawalerii “Białystok”. W 1938 roku został mianowany generałem brygady.

Po zakończeniu II wojny światowej próbował dostać się do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wymuszonej demobilizacji wyjechał do Wielkiej Brytanii i zamieszkał w Manchesterze. Pracował tam jako robotnik fizyczny, potem jako przedstawiciel handlowy. Był działaczem organizacji kombatanckich oraz współpracownikiem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Zmarł 14 lutego 1972 r. w Manchesterze i został pochowany na tamtejszym cmentarzu South End.

Inicjatorem sprowadzenia do Polski szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego jest Jan Ślusarczyk – prezes białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Inicjatywa jest realizowana za zgodą i we współpracy z rodziną zmarłego. Działanie jest realizowane na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego we współpracy z Konsulatem Generalnym w Manchesterze, Miastem Białystok, Instytutem Pamięci Narodowej, białostockim odziałem Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego oraz Ministerstwem Obrony Narodowej.

Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2023.

Projekt objęty jest Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Oficerowie sztabu Podlaskiej Brygady Kawalerii z dowódcą gen bryg Ludwikiem Kmicicem Skrzyńskim_fot. Zbiory Muzeum Wojska w Białymstoku

Źródło informacji i grafiki: Konsulat Generalny RP w Manchesterze

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: