Polish News 24 PolishNews24 Polska Unia Europejska Warto wiedzieć Wiadomości

Polski Sejm za ratyfikacją Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej

Po dzisiejszej, burzliwej debacie Sejm w Polsce przyjął ustawę ratyfikacyjną w sprawie decyzji Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Za ustawą zagłosowało 290 posłów, wstrzymało się 133 uprawnionych do głosowania, przeciw zagłosowało 33 parlamentarzystów.

Czego dokładnie dotyczyło dzisiejsze głosowanie?

W planie finansowym przyjętym w grudniu 2020 r. przez przywódców UE na szczycie w Brukseli, zdecydowano min. o utworzeniu Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii koronawirusa.
Wspomniany fundusz ma według planu składać się z dotacji oraz pożyczek. Uruchomienie funduszu dla państwa członkowskiego jest uzależnione od pozytywnej decyzji parlamentu narodowego. Każde państwo UE ma przygotować do końca kwietnia Krajowy Plan Odbudowy, który będzie podstawą do rozdysponowania środków.
W ramach unijnego wsparcia Polska ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat z tzw. Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 i wspomnianego Funduszu Odbudowy.

Jak zawsze w przypadku tego typu spraw zdania i komentarze polityków po glosowaniu są podzielone.

„To są środki, które mają kolory biało-czerwone. Bardzo pomogą Polakom w trudnym czasie pandemii” -powiedział po głosowaniu premier Mateusz Morawiecki.

„Solidarna Polska jest przeciwko wszelkim decyzjom, które niosą za sobą zagrożenie i ryzyko dla Polski przenoszenia kompetencji państwa polskiego na rzecz Brukseli, na rzecz Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego” – podkreślił Zbigniew Ziobro.
„Nie ma darmowych obiadów. Unia Europejska nic nam za darmo nie daje. Nie wierzmy w te bajki. To budżet siedmioletni, który zakłada około 500 miliardów złotych. Tych pieniędzy nie dostajemy jako prezent „ – dodał lider Solidarnej Polski, która zagłosowała przeciwko projektowi.

Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie zostanie poddana pod głosowanie. Jeśli nie uda się uzyskać tam poparcia trafi do ponownego procedowania w Sejmie.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!