Top

Polityka Świat Wiadomości

Nie żyje były prezydent Egiptu

W wieku 91 lat w kairskim szpitalu wojskowym zmarł były prezydent Egiptu Hosni Mubarak.

Mubarak rządził krajem nad Nilem przez 3 dekady -od 1981 do 2011 roku. Został usunięty z urzędu w wyniku przewrotu.

Od 1972 pełnił funkcję dowódcy sił lotniczych Egiptu. Opracował plan ataku na Izrael w dniu 6 października 1973 roku, który rozpoczął wojnę Jom Kipur. W trakcie konfliktu dowodził lotnictwem. Po wojnie otrzymał tytuł marszałka sił powietrznych i został uznany za bohatera wojennego.

Od 1975 roku był wiceprezydentem Egiptu. Pełnię władzy w kraju przejął po zamordowaniu Anwara as-Sadata w zamachu w czasie parady wojskowej w Kairze 6 października 1981. W referendum poparło go ponad 98% obywateli.

Początkiem 2011 roku w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą w kraju wybuchły protesty. Śmierć poniosło ponad 300 osób. Mubarak zadeklarował, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję w wyborach prezydenckich we wrześniu 2011. Demonstranci domagali się jednak natychmiastowej rezygnacji z urzędu. 11 lutego 2011 Mubarak ustąpił z urzędu. Władzę w Egipcie przejęła Najwyższa Rada Sił Zbrojnych na czele z ministrem obrony i szefem sił zbrojnych. Tego samego dnia Husni Mubarak opuścił pałac prezydencki w Heliopolis i udał się do swojej rezydencji w Szarm el- Szejk. Prokuratura zakazała mu wyjazdu z Egiptu i zamroziła jego konta bankowe w kraju.

W sierpniu 2011 roku Mubarak został postawiony przed sądem i skazany na karę dożywotniego więzienia uznany winnym za śmierć demonstrantów. W wyniku apelacji został w 2014 roku oczyszczony z zarzutów. Równocześnie sądzony za defraudację egipskich pieniędzy w trakcie sprawowania urzędu spędził 6 lat w szpitalu wojskowym w Kairze pod strażą. Ostatecznie, po odrzuceniu zarzutów w 2017 roku odzyskał całkowicie wolność.

Like, share, follow PolishNews24

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Podoba ci się strona PolishNews24.com? Wyślij info do znajomych! Dzięki ;)