Top

By U.S. Department of State from United States - https://www.flickr.com/photos/statephotos/44636044814/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73653211
Świat Warto wiedzieć Wiadomości

Król Arabii Saudyjskiej znosi karę śmierci

Król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud zniósł dekretem karę śmierci za przestępstwa popełnione przez nieletnich.

Decyzję ogłosiła rządowa Komisja Praw Człowieka (HRC)

“Dekret oznacza, że osób, które zostały skazane na karę śmierci za przestępstwa popełnione w czasie, gdy były nieletnie, nie czeka już egzekucja” – oświadczył przewodniczący HRC Awwad Alawwad.

Postanowienie króla stanowi, że wszystkie osoby, które popełniły w młodości przestępstwo, za które miałyby otrzymać karę śmierci, zostaną skazane na maksymalnie 10 lat pobytu w ośrodku przeznaczonym dla nieletnich.

Osobny tryb przewidziano dla przestęstw stanowiących działania związane z terroryzmem.

W kraju zniesiono również obowiązującą za przestępstwa obyczajowe karę chłosty.

Kara śmierci w Arabii Saudyjskiej wprowadzona została w 1932 roku i opierała się na prawie szariatu. Groziła głównie za “zabójstwo, uczestnictwo w protestach politycznych, gwałt, apostazję, rozbój, przestępstwa narkotykowe, przejawianie skłonności homoseksualnych oraz czary” ( za wikipedią).

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *