Top

Gospodarka PolishNews24 Polska Praca i Binzes

Kopalnie w Polsce czasowo wstrzymują wydobycie węgla

Koronawirus mocno daje o sobie znać na Śląsku. Ogniskami wirusa stały się nieoczekiwanie kopalnie, a poziom zachorowań wśród górników jest wysoki.
Sytuacja stała się na tyle poważna, że podjęto decyzje o czasowym wstrzymaniu wydobycia i zamknięciu 12 kopalń należących do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i Jastrzębskiej Spółki Węglowej (PGG). 
Decyzję ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych, na czele którego stoi minister Jacek Sasin. Mimo, iż w wydanym oświadczeniu zapewniono, że zatrudnieni w kopalniach mogą liczyć na wypłatę 100% wynagrodzenia, górnicy i związki zawodowe obawiają się o przyszłość miejsc pracy. 
W specjalnym liście do premiera Morawieckiego, związkowcy z Solidarności zaapelowali, by rząd wycofał się z decyzji.
 Jak czytamy – Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” i Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” w Polskiej Grupie Górniczej, kategorycznie domagają się natychmiastowego wycofania decyzji wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o wstrzymaniu od 9 czerwca na trzy tygodnie wydobycia w 10 kopalniach PGG.  Realizacja tej decyzji w praktyce doprowadzi do trwałego zamknięcia tych zakładów i upadłości likwidacyjnej Polskiej Grupy Górniczej – napisali Dominik Kolorz i Bogusław Hutek w liście skierowanym do szefa rządu. 

Związkowcy w mocnych słowach odnosili się do decyzji szefa resortu Jacka Sasina, a także poprosili Premiera o objęcie osobistym nadzorem górnictwa węgla kamiennego w Polsce. W liście napisano m.in – Zapowiedziana przez wicepremiera Sasina decyzja o wstrzymaniu na trzy tygodnie wydobycia w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, jednoznacznie wskazuje, że panu ministrowi brakuje podstawowych kompetencji i umiejętności do sprawowania prawidłowego nadzoru właścicielskiego nad sektorem wydobywczym. W związku z powyższym, zwracamy się do Pana Premiera o objęcie osobistym nadzorem górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Pozostawienie kompetencji w tym zakresie w gestii ministra Sasina, będzie oznaczało Pańskie przyzwolenie na likwidację Polskiej Grupy Górniczej i utratę dziesiątek tysięcy miejsc pracy.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *