Brexit Europa UK

Jak wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej, wpływa na życie Brytyjczyków

O tym jak jak doszło do Brexitu i kto odegrał kluczową rolę , pisaliśmy niedawno w PolishNews24. Obiecaliśmy, że w naszym kolejnym tekście poświęconym tematyce Brexitu, napiszemy o tym, jak wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej, wpływa na życie Brytyjczyków.

Zakupy w Europie

W czasie, gdy Wielka Brytania była w Unii Europejskiej, zakupy w sklepach w Europie niczym nie różniły się od tych robionych lokalnie na Wyspach. Zamówienie i realizacja dostawy towaru odbywała się bez zbędnych formalności, szynko i terminowo.

Pierwszą odczuwalną zmianą po ogłoszeniu formalnego Brexitu, było nałożenie na zamawiany towar cła importowego. I tutaj pojawiało się pytanie – dlaczego? W skrajnych przypadkach zamawiający odmawiali przyjęcia przesyłki. Niejasne procedury w poczatkach funkcjonowania Wielkiej Brytanii poza strukturami unijnymi sprawiały, że część dostawców z Europy, tymczasowo nie realizowało dostaw na Wyspy.
W sklepach wystepowaly braki asortymentowe powodowane ograniczeniami w łańcuchu dostaw, wynikającymi z wprowadzenia dodatkowych procedur importowych, cła i innych formalności związanych z importem towarów do Wielkie Brytanii.

Co było do przewidzenia z chwilą gdy import z Europy stał się droższy – wyższe ceny zobaczyli Brytyjczycy także na sklepowych pułkach.

Autorzy Brexitu przekonywali mieszkańców Wielkiej Brytanii, że towary można kupić nie tylko w Europie, ale sprowadzać je rownież z innych kierunków -Australii, Kanady ,USA. Jak się okazało, wiązało się to z jeszcze wyższymi kosztami importu.

Podróże do Europy

Wychodząc z Unii, Brytyjczycy szybko przekonali się, co to znaczy nie być w strefie Schengen.
Na lotniskach pojawiły się dwie kolejki- jedna dla obywateli Unii Europejskiej, druga dla pasażerów z innych części globu, a wśród nich Brytyjczyków. Wprowadzono procedury celne na granicy, limity w ilości przewożonych towarów odnoszące się np. do produktów tytoniowych czy alkoholowych. Przekroczenie limitów wiąże się z koniecznością zapłaty akcyzy i podatku VAT.
Rozpoczęto regulowanie zasad przewożenia żywności z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej i tej trafiającej na Wyspy.

Problem posiadaczy domen .EU

EURid ( firma wybrana przez Komisję Europejską do zarządzania procesem rejestracji domen .EU) informowała, że ponad 81 tysięcy domen .EU, zarejestrowanych przez firmy i osoby fizyczne w Wielkiej Brytanii , z dniem 1 stycznia 2021 zostało przeniesionych do statusu „ZAWIESZONE”.

Nazwa domeny o statusie „ZAWIESZONA” oznaczała, że nie można było za jej pośrednictwem obsługiwać usługi takiej jak strona internetowa czy poczta e-mail. Do dnia 31 marca 2021 r. domena taka mogła zostać przywrócona do normalnej funkcjonalności, jeśli dane rejestracyjne zostały zaktualizowane, w celu spełnienia kryteriów kwalifikacyjnych.
Dane rejestracyjne można aktualizować, wskazując podmiot prawnie zarejestrowany w jednym z kwalifikujących się państw członkowskich UE-27 lub EOG, lub aktualizując miejsce zamieszkania w państwie członkowskim UE-27 lub EOG, bądź udowadniając obywatelstwo państwa członkowskiego UE-27.

31 marca 2021 r. domeny z rozgrzeszeniem .EU, których brytyjscy właściciele nie dokonali wymaganych aktualizacji mogły otrzymać status „WYCOFANE”.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule PolishNews24 pt. ” Wielka Brytania: Ponad 81 tysięcy domen z rozszerzeniem .EU przeniesionych do statusu „ZAWIESZONE”.

Przeczytaj także w #PolishNews24

Jak doszło do Brexitu? Kto odegrał kluczowe role?
Zmiany w dostępie do brytyjskiego rynku pracy

CDN.

Photo by #PolishNews24

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: