Gospodarka Polish News 24 Polska Wiadomości

Inflacja w Polsce wciąż rośnie. Nowe dane z GUS

W grudniu 2021 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu do grudnia 2020 r. wzrosły o 8,6% – ogłosił dziś, w wydanym komunikacie Główny Urząd Statystyczny w Polsce.

Inflacja w Polsce z miesiąca na miesiąc jest wyższa. W listopadzie 2021 wynosiła 7,8% i jest wyższa od październikowej o 1%. Aktualny poziom jest najwyższy od wielu lat.

W grudniu 2021 w porównaniu z grudniem 2020 r. najbardziej wzrosły ceny transportu ( wzrost 22,7 %), użytkowania mieszkań, nośników energii ( wzrost 11,2%) oraz żywności i napojów bezalkoholowych ( wzrost8,6%). GUS przygotował specjalną infografikę przedstawiającą procentowe wzrosty cen.

Wzrost cen odczuwalny jest w kieszeniach Polaków. Aby przekonać się jak wszystko podrożało, wystarczy udać się do sklepu na zakupy – mówi w rozmowie z PolishNews24.com Pani Agnieszka.

Dla wielu gospodarstw domowych nie lada problemem jest drastyczny wzrost cen opłat.

Rząd Mateusza Morawieckiego podejmuje działania, które maja powstrzymać w Polsce galopującą inflacje, poprzez wprowadzanie tzw. tarcz osłonowych.
Kolejnym przyjętym programem jest Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zakładająca m.in obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%, wprowadzenie zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze, obniżkę stawki VAT od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%, przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd do 31 lipca 2022 r. czy 0% VAT na nawozy.

Źródła informacji wykorzystane w artykule:

GUS
Oficjalny profil Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!