Anglia Wiadomości Rynek pracy

Ile wynosi obecnie minimalna stawka godzinowa w Wielkiej Brytanii ?

Choć rynek pracy w Wielkiej Brytanii zmiana się z roku na rok, pracownicy mogą być pewni jednego, że stawka minimalna jaką pracodawcy muszą zapłacić im za pracę zmienia się co roku, zawsze w kwietniu.

W przypadku osób, które ukończyły 23 lata , od 1 kwietna br stawka minimalna w Wielkiej Brytanii, tzw. National Living Wage (NLW) wynosi 10.42.

W przypadku osób młodszych niż 23 lata stawki godzinowe minimalne określane jako National Minimum Wage (NMW) są inne. Poprzednio obowiązująca stawka dla grupy wiekowej 23 + wynosiła 9.50 funta.

Poniżej tabela przedstawia stawki obowiązujące w Wielkiej Brytanii od 1 kwietnia 2023.

WIEK23 (+)21- 2218 – 20PONIŻEJ 18PRAKTYKI

STAWKASTAWKASTAWKASTAWKASTAWKA
OD KWIETNIA 2023£10.42£10.187.49£5.28£5.28

Pracodawcy zobowiązani są do zapłaty za godzinę pracy nie mniej niż to co wynika oficjalnie ustalonych prawem przepisów.

W jakich sektorach pracownicy otrzymują stawki minimalne w UK? Chodzi np. o oferty pracy z agencji zatrudniania. W przypadku pracy przez agencje na produkcji, pakowaniu, magazynie itp. stawką bazową jest zazwyczaj ta minimalna Do tej stawki zazwyczaj pracodawcy (choć oczywiście nie wszyscy) oferują dodatki jak np. bonus za obecność, czy realizacje targetu.

Czy pracodawcy mogą zapłacić więcej? Oczywiście, że tak. Jedną z opcji jaką mają pracodawcy jest tzw. Real Living Wage, wyliczana z uwzględnieniem realnych cen w sklepach, kosztów życia, inflacji i innych czynników. Przyjmuje się, że w przypadku Londynu stawka ta wynosić powinna £11.95 a dla reszty UK £10.90

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: