Informacje Polish News 24 PolishNews24 Polska Wiadomości

Decyzja Sejmu w sprawie przedłużenia wyjątkowego

Po bardzo burzliwych obradach Sejm zdecydował wczoraj o przedłużeniu o kolejne 60 dni stanu wyjątkowego na terenie części województwa podlaskiego i lubuskiego. Za takim rozwiązaniem glosowało 237 posłów, przeciw było 179, a 31 posłów wstrzymało się od głosowania.

Głosowanie nad prezydenckim wnioskiem skierowanym do Sejmu RP poprzedziła bardzo gorąca dyskusja, pełna emocji i krytycznych słów opozycji pod adresem rządzących. Wśród zarzutów pojawiły się m.in. kwestie dotyczące niedopuszczenia dziennikarzy na teren objęty stanem wyjątkowym, co stanowi utrudnienie dla opinii publicznej w dostępie uzyskaniu realnych rzetelnych, informacji na tego co dzieje się przy granicy. Krytyka dotyczyła także tzw. procedury „push-back” stosowanej wobec imigrantów (w tym rodzin z małymi dziećmi), którzy znaleźli się na ternie Polski, polegającej odsyłaniu ich za polską granicę.


Pierwszy stan wyjątkowy wprowadzono na tym terenie części województwa podlaskiego i lubuskiego 2 września 2021roku. Uzasadnieniem tej decyzji maila być napięta sytuacja na granicy Polski i Białorusi, związana z napływem osób podejmujących próby nielegalnego przekroczenia granicy Polski, rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, oraz „wojną hybrydową” jaką według władz w Polsce, prowadzi reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystując w tym celu migrantów.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!