Warto wiedzieć Wielka Brytania

Ciekawostki związane z panowaniem Królowej Elżbiety II

W 2022 roku Jej Wysokość Królowa Elżbieta II zostanie pierwszym brytyjskim monarchą, który po 70 latach służby będzie świętował platynowy jubileusz. Poniżej kilka wybranych przez PolishNews24 ciekawostek związanych z panowaniem Elżbiety II na brytyjskim tronie.

6 lutego 2022 jej Wysokość Królowa Elżbieta II została pierwszym brytyjskim monarchą, który obchodził Platynowy Jubileusz, upamiętniający 70 lat służby dla narodu Wielkiej Brytanii, Królestwa i Wspólnoty Narodów.

Królowa Elżbieta II jest pierwszym władcą od ponad 200 lat, który wstąpił na tron przebywając za granicą. Wiadomość o śmierci jej ojca króla Jerzego VI dotarła do niej w Kenii 6 lutego 1952, kiedy to jeszcze jako Księżniczka Elżbieta i jej mąż – książę Filip, byli w podróż po Afryce i Azji.

Koronacja Królowej Elżbiety II 2 czerwca 1953 w Opactwie Westminsterskim, była pierwszą koronacją transmitowaną w telewizji.

W trakcie dotychczasowego panowania Elżbiety II Wielka Brytania miała 14 premierów. Kiedy wstępowała na tron Premierem był sam Winston Churchill.

W okresie panowania Elżbiety II, Wielka Brytania od 1 styczna 1973 r., była państwem członkowskim Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), czyli poprzedniczki Unii Europejskiej, ale także zdecydowała się na historyczny krok opuszczenie Unii Europejskiej określane jako Brexit.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: