Londyn PolishNews24 Wiadomości Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Borys Johnson na partyjnym aucie

Gorący dzień przy Downing Street 10. Premier Wielkiej Brytanii Borys Johnson ogłosił rezygnację ze stanowiska lidera partii.

Urząd będzie piastował do czasu wyłonienia nowego lidera partii, której przewodzi od 2019 roku i za rządów którego, konserwatyści osiągnęli najlepszy od lat wynik wyborczy, wprowadzając do Izby Gmin liczącej łącznie 650 miejsc, aż 363 deputowanych.
Johnson już od kilku miesięcy nie miał dobrej prasy na Wyspach. Brytyjczyków oburzył fakt organizowanych w ścisłym lockdownie imprez z udziałem premiera w siedzibie rządu. Podczas gdy ulice brytyjskich miast opustoszały, rządzący znajdywali czas, by wbrew zalecanym obywatelom zasadom zachowywania dystansu społecznego, urządzać party w ministerialnym gronie.
Gdy sprawa wyszła na jaw, Johnson zaprzeczał o swoim w nich udziale, a kiedy jego linia obrony nie wytrzymała fali ujawnionych faktów, zaczął bagatelizował sprawę, czym jeszcze bardziej rozwścieczył obywateli.
Pomruki niezadowolenia zaczęły rezonować również w jego politycznym środowisku. W ostatnim czasie były już na tyle silnie, że od Johnsona zaczęli odwracać się również jego najwierniejsi współpracownicy, co doprowadziło do kryzysu rządowego i konieczności podjęcia przez premiera dzisiejszej decyzji.

Johnson wbrew przewalającej się nad jego głową zawierusze, w okresie swoich 2,5- letnich rządów, dał się poznać jako całkiem sprawny menadżer.
Przejdzie do historii jako premier czasu przełomu, wybicia się Wielkiej Brytanii „na niepodległość” i wychodzenia z Unii Europejskiej. I chociaż wielu przewidywało katastrofę, proces ten przeprowadził całkiem sprawnie.
Rząd Johnsona sprawdził się również w okresie pandemii, a przez zajęcie jasnego stanowiska wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, wsparcia udzielanego temu krajowi i włączenia w procesy decyzyjne, przywrócił Wielką Brytanię na europejskie i światowe salony.
Czy dzisiejsza rezygnacja to ostatni akord jego politycznej kariery od burmistrza Londynu do funkcji szefa rządu? Wydaje się, że to jeszcze nie ten czas.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!