Ciekawe Wydarzenia

15.edycja Festiwalu Era Schaeffera. Spektakl „Multimedialne coś”

W poniedziałek 6 listopada 2023 o godzinie 19.00 w murach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się 15. edycja Festiwalu Era Schaeffera. Spektakl „Multimedialne coś” – doskonale oddający wieloformatową twórczość Bogusława Schaeffera – rozegra się w formie szalonego, awangardowego happeningu, nawiązującego do kina noir, włoskiego neorealizmu i teatru pantomimy. Widz zostanie wciągnięty w dyskurs na temat roli sztuki w życiu człowieka zagubionego w świecie dewaluujących się wartości.

Tegoroczna Era Schaeffera – interdyscyplinarne wydarzenie popularyzujące twórczość Bogusława Schaeffera – odbędzie się w poniedziałek, 6 listopada 2023 o godzinie 19.00 w murach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Klimat spektaklu pt. „Multimedialne coś” nawiązuje do kina noir, włoskiego neorealizmu i teatru pantomimy. To intrygujące tło do rozgrywającego się na scenie dyskursu na temat roli sztuki – a szczególnie teatru i muzyki, bo to im Schaeffer poświęcał najwięcej miejsca w swojej twórczości – w życiu człowieka zagubionego w świecie dewaluujących się wartości.

„Myśląc o twórczości Schaeffera na usta cisną mi się słowa Sylvaina Reynarda: sztuka to jedyne piękno, które nie umiera nigdy. Pracując nad przygotowaniem spektaklu „Multimedialne coś”, łączącego różne style muzyki, improwizacji i sztuki aktorskiej, mieliśmy wiele okazji, by odczuć to piękno. I choć Mistrza już nie ma z nami, jego twórczość żyje i jest tak aktualna… – mówi Magdalena Piekorz, reżyserka spektaklu i dodaje – Marzyło mi się, by w nawiązaniu do ,,czystych” wnętrz Zachęty, wszystko odbywało się w czarno-białej konwencji. Kolejne „wydarzenia” rozgrywać się będą na różnych piętrach galerii, by połączyć się w widowisko na sali głównej podczas finałowego koncertu. To będzie szalony wieczór, ale jak powiedział amerykański psychiatra Thomas Szasz ,,Szaleństwo jest jedyną rozsądną reakcją na szalone społeczeństwo”. Myślę, że Bogusław Schaeffer by mu przytaknął”.

Jak przystało na schaefferowskie wydarzenie, wszystko będzie w formie szalonego happeningu, w którym udział wezmą zawodowi aktorzy oraz awangardowi artyści światowych scen muzycznych.

W jednym miejscu spotkają się artyści muzycy: Nathan Davis, multiinstrumentalista, Andy Ninvalle, beatboxer i hiphopowy raper z Gujany, Artur Dutkiewicz, polski pianista jazzowy i kompozytor
Piotr Zaufal, basista i aranżer z zespołem: Mateusz Adamczyk, Krzysztof Nowakowski, Bartosz Kalicki
Ghatam Giridhar Udupa, indyjski perkusista, grający na instrumencie o nazwie Ghatam, Janusz Radek, wybitny wokalista,Judyta Grabowska, która zagra na misach ,Sebastian Perłowski w roli dyrygenta.

Wystąpią także aktorzy: Lena Kowalska, Agnieszka Rogala, Bartosz Buława, Igor Obłoza, Sean Palmer, Witold Jurewicz (tancerz).

Nad całością czuwać będzie reżyserka filmowa i teatralna, Magdalena Piekorz.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,Sekretarz Stanu MKDIN dr Jarosław Sellin, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: