PolishNews24 Polonia Wielka Brytania

Zakończyła się szósta edycja Polish Heritage Days

Ponad 110 organizacji i tysiące osób wzięło udział w VI edycji Polish Heritage Days (Dniach Polskiego Dziedzictwa) w Wielkiej Brytanii. Tylko w maju odbyło się ponad 100 inicjatyw i wydarzeń. Przybierały one formę spotkań otwartych, jak i wirtualnych.

Celem inicjatywy PHD jest coroczna promocja polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Zjednoczonego Królestwa, a także polonijnej solidarności społecznej. Istotnym elementem obchodów, jest wzmacnianie wartości wspólnotowych w środowiskach lokalnych, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką polska społeczność pełni w Wielkiej Brytanii.

Tym razem klamrą spinającą wydarzenia, była 130 rocznica urodzin trzech wybitnych polskich dowódców wojskowych: gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka oraz gen. Stanisława Sosabowskiego, oraz ich wkład w dziedzictwo i historię Polaków na Wyspach Brytyjskich.
Nie zabrakło także inicjatyw pokazujących polską solidarność z Ukrainą.

W ramach Polish Heritage Days 2022, spotkania odbywały się w kilkudziesięciu brytyjskich miastach, a wiele inicjatyw przybrało postać wirtualną.
Rodziny z dziećmi mogły wziąć udział w piknikach, warsztatach, czy pokazach polskich tańców na Isle of Wight, w Gloucester, Belfaście, Glasgow lub Londynie.
Miłośnicy historii mieli do wyboru m.in. zwiedzanie miejsc związanych z trzema generałami na terenie Londynu, słuchanie dyskusji poświęconej Grupie Ładosia z udziałem historyków Rogera Moorhouse’a i Jennifer Grant, a także obejrzenie objazdowej wystawy opowiadającej o polsko-brytyjskiej współpracy wojskowej podczas II wojny światowej.
Na wielbicieli lotnictwa czekały m.innymi: prezentacja polskich modeli samolotów w Chester, oraz wystawa w Leicester poświęcona polskim pilotom. Dla fanów okrętów, główną atrakcją były z pewnością obchody osiemdziesiątej rocznicy obrony Wyspy Wight przez ORP Błyskawicę, w których wziął udział Ambasador RP w Londynie Piotr Wilczek.
Odbyły się również różnorodne wykłady, koncerty, festiwale oraz konkursy poświęcone polskiej kulturze i historii.

Symbolicznym rozpoczęciem tegorocznych obchodów Polish Heritage Days była uroczystość złożenia wieńca m.in. przez Konsula Generalnego RP w Londynie Mateusza Stąsieka, przedstawicieli English Heritage i środowisk zaangażowanych w promowanie wiedzy na temat Cichociemnych z okazji 80. rocznicy otwarcia ośrodka Station 43 w posiadłości Audley End House.

Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego Polish Heritage Days 2022 na YouTube.

Polish Heritage Days świętowane są w Zjednoczonym Królestwie od 2017 roku, przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP (2 maja), jak i Święta Konstytucji 3 Maja.
Oficjalnym symbolem akcji jest biało-czerwona szachownica lotnicza- emblemat polskich pilotów walczących w bitwie o Wielką Brytanię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, znak rozpoznawczy Polaków w Wielkiej Brytanii.

Zródło: Ambasada RP w Londynie

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us: