Polityka Wiadomości Wielka Brytania

Szkocki parlament za opuszczeniem… Zjednoczonego Królestwa

Wczoraj szkocki parlament stosunkiem głosów 64 za do 54 przeciw opowiedział się za przeprowadzaniu referendum niepodległościowego.

Jedyną przeszkodą przeprowadzenia plebiscytu jest wymagana w takiej sytuacji zgoda brytyjskiego rządu. Szkotom będzie trudno uzyskać aprobatę ze strony gabinetu Johnsona.

Referendum niepodległościowe odbyło się w Szkocji w 2014 roku. Uprawnieni odrzucili w nim gotowość wyjścia ze Zjednoczonego Królestwa. Za pozostaniem pod panowaniem Królowej opowiedziało się blisko 56% głosujących, a rząd w Londynie podnosi ten argument oponując wobec uchwały parlamentu w Edynburgu.

Tymczasem do ponownego głosowania zachęca bardzo mocno szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon: „… ponad wszelką wątpliwość jedynym realnym sposobem na to, żeby Szkocja wróciła do serca Europy (…), jest zostanie niepodległym państwem” – stwierdziła. Podniosła jednocześnie argument, że opowiedzenie się za Brexitem nie było udziałem Szkocji, której mieszkańcy w zdecydowanej większości opowiedzieli się za pozostaniem w strukturach UE i nadal chcą w niej pozostać.

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!