Anglia Kultura PolishNews24

Liverpool usunięty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

Liverpool wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku, właśnie utracił ten prestiżowy status.

Decyzja o usunięciu Liverpoolu z Listy Światowego Dziedzictwa, podjęta została z powodu inwestycji jakie miasto zdecydowało się zrealizować na nabrzeżu i słynnych liverpoolskich dokach, które to inwestycje miały prowadzić nieodwracalnej utraty historycznych atrybutów tego miejsca.
Chodzi m.in. o nowe budynki, apartamentowce, ale także nowy stadion lokalnego klubu Everton.


Photo by: PolishNews24.com

W wywiadzie udzielonym dla stacji BBC Joanne Anderson burmistrz miasta Liverpool określiła decyzję UNESCO jako „incomprehensible” ( pol. niezrozumiała), dodając, że obiekty w Liverpoolu „nigdy nie były w lepszym stanie”.
Włodarze miasta zamierzają współpracować z brytyjskim rządem w sprawie odwołania się od decyzji UNESCO.

Co daje danemu miastu wpis na na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Mówiąc krotko – prestiż i rekomendację do odwiedzenia danego miejsca ze względu na jego wyjątkowość.
Z pragmatycznego punktu widzenia przekłada się to na liczbę turystów udających się do danego miejsca, miasta, a co za tym idzie jak dane miasto, region rozwija się turystycznie i jakie z tego tytułu czerpie zyski.

Liverpool to miasto portowe położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, historycznie po Londynie jeden z najważniejszych portów Wielkiej Brytanii, odgrywający bardzo ważną role portu handlowego, a także morskiej komunikacji pasażerskiej.

UNESCO ( ang. the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) jest Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Dąży do budowania pokoju poprzez międzynarodową współpracę w dziedzinie edukacji, nauki i kultury.Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
error

Zobacz portal PolishNews24.com w social media! Dołącz do nas!