Od stycznia w Polsce pojawił się nowy podatek – tzw. podatek cukrowy.
Nowa opłata objęła określone napoje oraz syropy zawierające w swoim składzie dodatki cukru lub substancji słodzących lub substancji aktywnych takich jak kofeina lub tauryna.
W założeniach działanie to miało na celu promocje prozdrowotnych nawyków konsumenckich.
Na ocenę realnego wpływu na zachowanie konsumenckie pozostanie nam jeszcze trochę poczekać, bo takie rezultaty stają się miarodajne w ujęciu długoterminowym.
Widać już jednak pierwsze efekty cenowe. Napoje, których dotyczy podatek cukrowy po prostu zdrożały i to dość konkretnie. Z informacji pojawiających się w polskich mediach mowa tu o nawet 40% wzrosłyście cen wybranych napojów słodzonych.
Za butelkę napoju gazowanego o pojemności 1,75 l znanych marek, trzeba dziś w Polsce zapłacić ponad 6zł ( cena w zależności od marki to 6,29 zł do 6,49 zł).
Jak naliczany jest podatek cukrowy?
W podatku cukrowym mamy dwie opłaty stałą i zmienną.
Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna).
Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.
Podatek cukrowy w przeliczeniu na litr napoju może wynieść maksymalnie 1.20zl.
Podstawą prawną nowego podatku jest podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę 28 sierpnia 2020 r. ustawa z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów (dalej: „Ustawa cukrowa”) wprowadzające dwa nowe rodzaje podatków.
Czytaj także:
Zmiany w zasadach rozliczenia podatku Polaków pracujących za granicą