Decyzją Sejmu profesor Adam Glapiński będzie sprawował funkcję Prezesa NBP przez kolejne 6 lat.
Sejm zatwierdził kandydaturę w czwartkowym glosowaniu, w którym za wyborem Glapińskiego opowiedziało się 234 posłów, a przeciw było 223. Przypomnijmy -Sejm, by zatwierdzić kandydaturę na prezesa NBP musi dokonać wyboru bezwzględną liczbą głosów.
W ostatnich dniach i tygodniach w polskiej prasie sporo czasu poświęcano wyborowi prezesa NBP.
Opozycja była niechętna ponownemu wyborowi Adama Glapińskiego, obwiniając go za wysoką inflację, wysokie ceny w sklepach i rosnące ceny kredytów. W wypowiedziach liderów opozycji Borysa Budki, Donalda Tuska, Władysława Kosiniaka- Kamysza i innych, mogliśmy usłyszeć słowa niezadowolenia z rządów prezesa Glapińskiego.
Całkowicie odmienne zdanie na temat pracy Prezesa NBP Adama Gapińskiego ma obóz rządzący. Według Artura Sobonia wiceministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego, to, co robił w trakcie pierwszej kadencji Glapiński „stabilizuje sytuację w tak trudnym i ważnym momencie dla polityki pieniężnej państwa”.
Adam Gapiński pierwszy raz został wybrany przez Sejm RP na Prezesa Narodowego Banku Polskiego w 2016 roku i rozpoczął prace na tym stanowisku 21 czerwca 2016r. Po kolejnym wyborze będzie sprawował te funkcje do 2028 roku. Według obowiązujących przepisów polskiego prawa, prezes