Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 18 maja 2025 r. wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w których to Polscy zdecydują kto przez kolejne pięc lat sprawował będzie ten najwyższy urząd w Polsce.
„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej” – czytamy w Art. 126 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z zapisami Konstytucji RP, Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej może być wybrany obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu, a o ich ważności stwierdza Sąd Najwyższy.
Kto może zagłosować, oddać glos w wyborach prezydenckich?
Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma obywatel polski, który:
1) najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
2) nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
3) nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;
4) nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Źródło informacji: Sejm RP, PKW.
Photo: PolishNews24