Wczoraj, na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu odbyły się uroczyste obchody 75-lecia wyzwolenia obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy weszli na jego teren 27 stycznia 1945 roku.
W spotkaniu wzięło udział blisko 60 delegacji. Do Oświęcimia przyjechali Prezydenci, Premierzy, przedstawiciele władz ustawodawczych z całego świata, a przede wszystkim dwustu byłych obozowych więźniów KL Auschwitz Birkenau. Gospodarzem uroczystości był Prezydent RP Andrzej Duda.
W swoim przemówieniu Prezydent Duda mówił o Holokauście jako wyjątkowej zbrodni w dziejach ludzkości. Zdaniem Andrzeja Dudy – w Oświęcimiu rasizm i nienawiść przybrały postać zorganizowanego, metodycznego mordu. Nigdzie nie przeprowadzono eksterminacji ludzi w podobny sposób. Prezydent złożył zobowiązanie: “my, Polacy, przyjęliśmy na siebie już wtedy, kiedy dokonywał się Holokaust, kiedy nasi poprzednicy z narażaniem własnego życia nieśli ratunek mordowanym Żydom i w którym to zobowiązaniu my, współcześni Polacy – również ze względu na pamięć o naszych bohaterskich rodakach, takich jak Witold Pilecki i Jan Karski – konsekwentnie trwamy – zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło ”. Fałszowanie historii II wojny światowej, negowanie Holokaustu, instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz czy zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa jest „bezczeszczeniem pamięci ofiar”, których prochy są rozsypane na terenie obozu – wybrzmiały słowa Prezydenta RP.
Głos zabrali również byli więźniowie, którzy wspominali rzeczywistość obozową. Wśród nich historyk Marian Turski: “Auschwitz nie spadło z nieba, to się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć, to znaczy, że to się może wydarzyć wszędzie”. Podkreślił, że przyzwolenie na takie nieludzkie działania rodzą się z obojętności: “zaczynamy się oswajać z myślą, że można kogoś wykluczyć, stygmatyzować, kogoś wyalienować. Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przekazanie: nie bądź obojętny” –zakończył swoje wystąpienie Turski.
Wyzwolenia obozu dokonali żołnierze 60- tej armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego 27 stycznia 1945 roku. Żołnierze uwolnili około 7 tys. więźniów. Wg źródeł śmierć w Auschwitz poniosło ponad 1,1 mln ludzi głównie Żydów.