Ciekawe Wydarzenia

Blisko 200 uczestników z całego świata na XI Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych w Wilnie

Po raz jedenasty nauczyciele, eksperci i przedstawiciele środowiska edukacyjnego z całego świata spotkają się w Wilnie podczas XI Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych. W wydarzeniu weźmie udział blisko 200 przedstawicieli środowiska oświatowego z ponad 20 krajów, w tym m.in.: ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Kataru, Hiszpanii, Holandii, Francji, Niemiec, Belgii, Danii, Włoch, Irlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Węgier, Czech, Litwy, Ukrainy czy Kazachstanu.

XI Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych to wydarzenie będące świętem polskiej edukacji, kultury i nauki, potrwa od 23 do 25 maja br. Organizatorami zjazdu są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP, Fundacja „SWP Zdrowie” oraz Fundacja Dobroczynności i Pomocy „Dom Kultury Polskiej w Wilnie”.

– Cieszę się, że już po raz 11. możemy zaprosić na Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych.
Tym razem do Wilna. Zjazd to wyjątkowa inicjatywa. To nie tylko spotkanie pedagogów, specjalistów i ekspertów z całego świata, ale przede wszystkim przestrzeń do budowania mostów między pokoleniami i społecznościami polonijnymi – powiedział Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. – Wydarzenie jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk, a także wzmacniania naszej kultury, promowania polskiego języka oraz tradycji. To również możliwość wsparcia nauczycieli i pasjonatów literatury w ich nieocenionej misji kształcenia, edukowania kolejnych pokoleń Polaków, w szczególności tych mieszkających poza granicami naszego kraju – dodał prezes.

Rokrocznie Światowe Zjazdy Nauczycieli Polonijnych gromadzą one przedstawicieli środowiska oświatowego z całego świata. Spotkania te wpisały się już na stałe w kalendarz polonijnego środowiska oświatowego. Każdego roku zjazdy odbywają się w innym miejscu. W 2024 uczestnicy spotkali się we Włoszech, a głównym celem zjazdu było uczczenie 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Tegoroczne spotkanie poświęcone zostało polskim laureatom nagrody Nobla, dla których Wilno stanowiło jedno z ważniejszych miejsc dla rozwoju ich twórczości.

Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych to prestiżowe forum wymiany doświadczeń, popularyzacji polskiej kultury oraz prezentacji najlepszych praktyk edukacyjnych. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Polacy światu: Nobliści”, który promuje dorobek polskich laureatów Nagrody Nobla i ich wkład w rozwój światowej nauki oraz literatury.
W programie zjazdu znalazły się warsztaty dydaktyczne, wizyty studyjne w instytucjach edukacyjnych i kulturalnych, inspirujące wykłady oraz występy artystyczne. Gośćmi specjalnymi będą: prof. Łukasz Tischner, dr Łukasz Wróbel, a także wybitni artyści, w tym m.in. Anna Dymna oraz Jacek Romanowski, którzy zaprezentują wiersze Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. Uroczystą galę inauguracyjną uświetni koncert w Domu Kultury Polskiej w Wilnie „Tańce świata i muzyka filmowa”, w wykonaniu znakomitych polskich artystów z Kadarqua Trio, w składzie Anna Wandtke – skrzypce, Piotr Kopietz – akordeon oraz Sebastian Wypych – kontrabas. Ponadto dla uczestników zjazdu zaplanowano także wizytę w Trokach i wspólny rejs po jeziorze Galwe oraz spotkanie plenerowe w kompleksie pałacowym w Mejszagole.

Uroczystą galę inauguracyjną będzie można obejrzeć online w piątek, 23 maja o godz. 15.00 (czasu litewskiego) w mediach społecznościowych organizatorów, do których linki znaleźć można tutaj na Facebook i kanał YouTube.

Źródło informacji i grafiki: Organizatorzy wydarzenia

Dołącz do nas, udostępniaj artykuły PolishNews24.com w social media:
Please follow and like us:

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *